Türkiye'de Kaplıcalar ve İçmeler - Canım Türkiyem
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.086 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.734 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22952 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Türkiye'de Kaplıcalar ve İçmeler , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 14561 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Türkiye'de Kaplıcalar ve İçmeler }   Okunma sayısı 14561 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Türkiye'de Kaplıcalar ve İçmeler
« : 24/08/09, 03:34 »
1. Afyon-gazlıgöl Termal Turizm Merkezi


Afyon-Eskişehir karayolu ve demiryolu güzergahları üzerinde olup Afyon’a 22 km. mesafede. Suyun sıcaklığı: 40-71 derece. Romatizmal, kalp ve dolaşım sistemi, böbrek ve idrar yolları, karaciğer-safrakesesi, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, kemik ve kireçlenme ve cilt hastalıklarına karşı iyi geldiği belirtiliyor.


2. Afyon-ömer Ve Gecek Termal Turizm Merkezi


Afyon-Kütahya karayolu üzerinde bulunan merkezin Afyon’a uzaklığı 15 km. Suyun sıcaklığı 51-98 derece. Romatizmal, deri, kalp ve kan dolaşımı, sindirim, eklem ve kireçlenme, karaciğer, safrakesesi, beslenme bozukluğu, sinirsel ve kadın hastalıklarını tedavi amacıyla tercih ediliyor.





3. Afyon-sandıklı-hüdai Termal Turizm Merkezi


Ege Bölgesinde yer alan merkez, Sandıklı İlçesi’ne 7 km. ve Afyon’a 66 km. mesafede. Suyun sıcaklığı 70 derece. Romatizmal hastalıklar, ağrılı sendromlar, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, eklem-kireçlenme rahatsızlığı, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, kadın hastalıkları tedavileri için gidiliyor.



4. Ankara-kızılcahamam Termal Turizm Merkezi

Ankara’nın Kızılcahamam İlçesi’ndedir. Suyun sıcaklığı büyük kaplıca kaynağında 47 derecedir. İçme kürleri: Karaciğer, safra kesesi, mide, bağırsak ve metabolizma hastalıkları. Banyo kürleri: Kalp, dolaşım bozuklukları, romatizma.





5. Balıkesir-gönen Termal Turizm Merkezi


Balıkesir’in Gönen İlçesi’nin hemen yanında, Gönen çayı kenarındadır. Suyun ısısı 52 derecedir. İçme kürleri: Karaciğer, safra yolları, böbrek fonksiyonları. Banyo kürleri: romatizma, kırık sekelleri, ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları, kalın bağırsakların ağrılı, spastik iltihapları, damar sertliği, nörolojik ve vasküler komplikasyon sekelleleri ve nekahet dönemleri.






6. Bursa-çekirge Termal Turizm Merkezi

Bursa’nın Çekirge mevkiindedir. Suyun ısısı 47-78 derece. Banyo kürleri: Romatizmal sendromlar, hareket sisteminin diğer ağrılı hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, damar tıkanıkları. İçme-banyo kompoze kürleri: Karaciğer, safra yolları, hafif diabet, kriz devrelerinin dışında gut hastalığı, kanda fazla miktarda yağ birikintileri görülen şişmanlıklar.





7. Bursa-inegöl Oylat Termal Turizm Merkezi


Bursa’nın İnegöl İlçesi’nin 27 km. güneyindedir. Suyun ısısı 40 derecedir. Şişmanlıkta etkili olduğu belirtiliyor.






8. Çanakkale-ezine-kestanbol Termal Turizm Merkezi

Çanakkale’nin Ezine İlçesi’ne 15 km. Marmara Denizi’ne ise 2 km. uzaklıktadır. Suyun ısısı ana kaynakta 67 derece, çamur suyunda 68 derecedir. Banyo, çamur banyosu, inhalasyon, serpinti kürleri ile ltihaplı kadın hastalıkları, romatizma, siyatik, kireçlenme, bazı kemik tüberkülozlarında etkili olduğu belirtiliyor.






9. Denizli-pamukkale Termal Turizm Merkezi

Ege Bölgesinde, Denizli ilinin 20 km. kuzeyinde, tarihi Hierapolis harabelerinin yanındadır. Suyun Isısı: 33-35,5 derece. İçme kürleri: Sindirim sistemi, özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları fonksiyon bozuklukları, safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihapları, taşları, şişmanlık, diyabet, gut. Banyo kürleri: Dolaşım sistemine ait hastalıklar, kalp, beyin ve atar damarlardaki iskemik sendromlar, damar sertliği, tansiyon değişimi, bronşiyal astım vakaları.






10. Eskişehir-sarıcakaya-sakar Termal Turizm Merkezi


Eskişehir’in Sarıcakaya İlçesi’nde olup Eskişehir’e 33 km. uzaklıktadır. Suyun Isısı: 35 derece. Diyabet, şişmanlık, gut gibi hastalıklarda kanda birikmiş unsurları, bu arada şeker ve yağları temizlediği, asit ürik fazlalığının idrarla atılmasını sağladığı, böbrek taşlarının büyümesine engel olduğu ileri sürülüyor.






11. Izmir Balçova Termal Turizm Merkezi (agamemnon Termal Tesisleri)

İzmir Adnan Menderes Havalimanına 25 km., kent merkezine ise 8 km. uzaklıktadır. Kaplıcaların bulunduğu sırtlara kurulan bir teleferik ile çıkılan Balçova tepelerinin hem çam ormanları ile kaplı olması hem de rekreatif tesislerinin bulunması çekicilik unsuru yaratmaktadır. Kaynak ve kuyu sularının sıcaklığı 45-140 derece arasında değişmektedir. Romatizmal hastalıklar, sindirim sistemi, göz hastalıkları, metabolizma bozuklukları, karaciğer-safra kesesi hastalıkları, dolaşım ve kalp hastalıkları, sinir sistemi hastalıklarına iyi geldiği ileri sürülüyor.



12. Izmir-çeşme-şifne Ilıca Ve İçmeleri

İzmir’in Çeşme İlçesi’nin yaklaşık 5-7 km doğusundadır. Suyun ısısı 42 derecedir. Banyo ve çamur kürlerinin romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, metabolizma bozuklukları üzerinde etkili olduğu, içme kürlerinin müshil etkisi yaptığı, karaciğer, safra kesesi ve pankreasın salgı faaliyetini hızlandırdığı belirtiliyor.






13. Konya-ılgın Termal Turizm Merkezi


Konya’ya 88 km. uzaklıktaki Ilgın İlçesi’nde, Ilgın-Akşehir yolunun 2. kilometresinde bulunmaktadır. Suyun Isısı: 42 derece. Romatizmal sendromlar, karaciğer, safra yolları, metabolizma hastalıklarının tedavisinde yararlanılıyor.






14. Kütahya-harlek (ılıcaköy) Termal Turizm Merkezi

Kütahya-Eskişehir yolu üzerinde ve Kütahya’ya 27 km. uzaklıktadır. Suyun Isısı: 25,2 - 43 derece. Romatizmal hastalıklar, karaciğer, safra yolları ve cilt üzerinde etkili olduğu belirtiliyor.






15. Manisa-demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Ve Termal Tesisleri

Demirci çevresinde bulunan Manisa’ya 165, Balıkesir’e 185, Uşak’a 145, Kütahya’ya 180 ve İzmir’e 200 km. mesafede bulunmaktadır. Adnan Menderes Havaalanına 200 km. mesafededir.Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesisleri’nin kimyasal özelliği Sodyum ve Kalsiyum içeren Bikarbonatlı - Alkalik su yapısındadır.
Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesislerinde bulunan bu termomineral kaynak, çeşitli romatizma hastalıklarda,Metabolizma hastalıklarında ve Mide Bağırsak hastalıklarında içme türleri tarzında şifa etkinliğinin bulunduğu İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-klimatoloji Araştırma ve Uygulama merkezinin 11.05.1994 gün ve 59-94 sayılı raporuyla belgelenmiştir.



16. Muğla-köyceğiz-sultaniye Termal Turizm Merkezi

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nin batısındaki Köyceğiz Gölü’nün batı sahilinde ve Ölemez Dağı’nın eteklerindedir. Suyun Isısı: 41,9 derece. Romatizmal hastalıklar, cilt, kan dolaşımı, kalp hastalıkları, solunum yolu, sinir sistemi böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve nekahet dönemlerinde etkili olduğu belirtiliyor.






17. Samsun - Havza Aslan Ağzı - Kız Gözü Kaplıcaları

Samsun Ankara karayolu üzerinde, 85 ci kilometrede bulunan bir ilçe Havza. Ankara yı Karadeniz e bağlayan karayolunun üzerinde bulunmasına rağmen, kaplıcalarının özellikleri çoğu kimse tarafından bilinmemektedir.Havza kaplıcalarının şifalı suları; çeşitli romatizma, kırık-çıkık sekelleri ve mevzi ağrıları, sinir, mide, bağırsak, metabolizma, kansızlık gibi hastalıklara iyileştirici etki yapmaktadır.




18. Sivas-kangal Balıklı (yılanlı) Çermik

Sivas’a bağlı Kangal İlçesi’nin 17 km. kuzeydoğusundadır. Suyun Isısı: 36 derece. Yararlanma Şekilleri: Sabahları aç karnına 3-5 bardak şifalı su içilecek, günde en az 6-8 saat havuza girilecek, tedavi sırasında alkol alınmayacak, tedavi sırasında yaralı bölgelere ilaç sürülmeyecek, havuzlara aralıklı olarak girilecek. Tedavi müddeti asgari 21 gündür. Vücuttaki yara, sivilce, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına karşı tercih ediliyor.






19. Tuzla Kaplıcaları Sağlık Ve Turizm Tesisleri

E-5 Karayolu’nun 400 m güneyinde, sahil yolu üzerindedir. Sabiha Gökçen Havalimanına 17 km’dir.
Tuzla Termal Tesisleri’nin termal havuzu romatizmal hastalıklar (romatoid artrid), kireçlenmeler, kadın hastalıklarından fonksiyonel kısırlık ve iltihabi hastalıklar, ortopedik ameliyatlar sonrası iş ve normal yaşantıya sağlıklı dönebilme gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir.



20. Yalova Termal Turizm Merkezi

Yalova İlinin 11 km. batısında, ormanlık bir boğaz içindedir. Suyun Isısı: 55-60 derece. Banyo kürleri: Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, hareket sisteminin ağrılı hastalıkları, ameliyat geçirmiş ağrılı batın hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, bacaklardaki bazı damar tıkanıkları. İçme ve banyo kürleri: Diyabet, gut, şişmanlık gibi metabolizma hastalıkları, kanda biriken kolesterin, lipid gibi yağ cisimlerinin temizlenmesi ve asit ürik birikiminin idrar yoluyla atılması.
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/turkiyede-kaplicalar-ve-icmeler-t14085.0.html




Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.721
 • Konu: 1190
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214
Yanıt:Türkiye'de Kaplıcalar ve İçmeler
« Cevapla #1 : 24/08/09, 06:31 »
Yalovadaki bahsedilen yer Yalova/Termal olarak geçiyor. Hem tarihi güzellikleri hem de doğal güzellikleriyle çok güzel bir yer. Gittiğim yerlerde en çok beğendiğim kaplıca burasıdır. Ayrıca Yalova'nın Armutlu ilçesinde de kaplıcalar bulunmaktadır. Biri şehir merkezinde diğeri birkaç kilomatre dışındadır. Merkez dışında olanı Romalılardan kalma, tarihi fakat faal bir yerdir. Buradaki bir anımı paylaşmak istiyorum:
Molla Ahmet efendi rahatsız olduğundan kaplıcaya gitmek istedi ve 3 kişilik bir kafile ile yola çıktık. Aylardan Temmuz ayı, yer Armutlu ve bahiste geçen Romalılardan kalma kaplıca. Havuz çok sıcaktı, yazın da ortası.. Çok sıcak suyu sevmem. Molla efendinin ısrarıyla havuza ayaklarımı soktum, çıkardığımda suya temas eden yerler kızarmıştı. :) Tabi millet havuzun içinde tam temas halde. Oralarda bakınırken üst kısmı yarım daire biçimde pencere şeklinde bir yer gördüm, iç kısmı su ile doluydu. Suya elimi değdirdiğimde makul sıcaklıkta, yani oldukça ılık bir su olduğunu tespit ettim ve buraya girmeye karar verdim. Küçük olduğundan bir kişi belki iki kişi girebilirdi. Buraya girdim ve kolumu yaslayarak pencereden bakar gibi içeriyi seyreyledim. Bizimkiler gülüyorlardı tabi bu duruma. Sonrasında dinlenme odasına çıkıldı. Buradaki görevli yanımıza yaklaştığında orayı sordum. Aynen şunu dedi: "Haa ora mı, orası vaftiz yeri, Romalılar zamanında orada vaftiz yapılıyordu."   :şaşkın: :S  :olamaz: :X84  :X40



"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı ukba_

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 213
 • Konu: 6
 • Derviş: 29
 • Teşekkür: 0
Yanıt:Türkiye'de Kaplıcalar ve İçmeler
« Cevapla #2 : 24/08/09, 11:13 »
ÇİTGÖL KAPLICALARI

Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  


Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  


Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  


Çitgöl Kaplıcaları , Kütahya'nın Simav ilçesine 4 km uzaklıkta bulunmaktadır.Sakin sessiz ve hoş bir ortam.Memleketim diye demiyorum hoş bir tatil için güzel bir seçenek :X84

Tedavisinde Yardımcı Olunan Hastalıklar Cilt/Deri Hastalıkları
Kırık ve Çıkık
Cinsel Rahatsızlıklar
Kireçlenme
Mide Ülseri
Egzama
Bel Fıtığı
Ortopedik Rahatsızlıklar
Böbrek Taşlarının Dökülmesi
Romatizmal Hastalıklar
Siyatik
Ruhen ve Bedenen Görülen Yorgunluklar
Kadın Hastalıkları
Nevralji
Nevrit
Limbo
Ameliyat Sonrası Rehabilitasyon
 
Kaplıca Suyumuzun Özellikleri
Sıcaklık : 162 oC (kaynaktan çıkış anı)

Katyonlar : Kalsiyum, sodyum

Anyonlar : Bikarbonat, sülfat metaborik asit, florür, bromür

Radyoaktivitesi : Rnı, eman 3, Ph değeri 6,36 - 8,46

Total mineralizasyon : Litrede 2 gram
 





Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.721
 • Konu: 1190
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214
Yanıt:Türkiye'de Kaplıcalar ve İçmeler
« Cevapla #3 : 25/08/09, 18:39 »


KARAHAYIT KAPLICALARI:

YERİ: Denizli ilinin kuzeyindeki Karahayıt köyündedir.

ULAŞIM: Denizli şehir merkezine 20 km, Pamukkale kaplıcasına 5 km. uzaklıktadır.

SUYUN ISISI: 42°C -56°C

SUYUN PH DEĞERİ: 5-98-6,26

KAPLICA ÖZELLİKLERİ:
Hipertermal, hipotonik bir maden suyudur. Sülfat, bikarbonat, kalsiyum, karbondioksit, Kubbeli Hamam
Kaynağı, Cami ve Kızılağan Kaynakları.

YARARLANMA ŞEKİLLERİ:  İçme ve banyo kürleri

TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIKLAR:
Pamukkale kaplıcasının suları ile aynı etkileri gösterir. İçme kürleri sindirim sistemi, özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları fonksiyon bozuklukları, hipostenik dispepsiler, safra pigmentlerinden stazları, safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihapları, taşları şişmanlık, diabet, gut; banyo kürleri dolaşım sistemine ait hastalıklar, kalp, beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlar, damar sertliği, tansiyon değişimi, bronşiyal astım vakaları, osteoartroz sınıfına giren ve bilhassa alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlar, akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir



"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Saklımdasın Ey Yar Haberin Yok Okundu: Çalış çalış nereye kadar ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.17 saniyede oluşturulmuştur


Türkiye'de Kaplıcalar ve İçmeler Güncelleme Tarihi: 01/04/20, 23:53 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim