Ünlü Rus yazar Tolstoy’un Gözüyle HZ. Muhammed (A.S) - Edebiyat Kültür Sanat
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.122 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.902 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22972 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Ünlü Rus yazar Tolstoy’un Gözüyle HZ. Muhammed (A.S), konusunu okuyorsunuz... Bu konu 3857 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Ünlü Rus yazar Tolstoy’un Gözüyle HZ. Muhammed (A.S)}   Okunma sayısı 3857 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.728
 • Konu: 1190
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214
Tolstoy'un gözüyle Hz. Muhammed   Sallallahu Aleyhi Vesellem

Ünlü Rus yazar Tolstoy’un, ölümünden bir yıl önce Hz. Muhammed  ’in hadislerini derlediği kitap, Rus halkında İslâm'a ilgi uyandırmaması için komünizm döneminde gizlenmiş.

Ünlü Rus yazar Tolstoy’un, ölümünden bir yıl önce Hz. Muhammed  ’in (s.a.s.) hadislerini derlediği bir risalesi olduğu ortaya çıktı. Tolstoy’un eseri, Rus halkında İslâm'a ilgi uyandırmaması için komünizm döneminde gizlenmiş.

‘Muhammed   her zaman Evangelizmin (Hıristiyanların) üstüne çıkıyor. O insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah’tan başka ilahı yoktur ve Muhammed   O’nun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur.” Bu sözler tanınmış Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy’a ait.

Sadece Rusça konuşulan ülkelerde değil dünya edebiyatında da büyük saygınlığa sahip Tolstoy’un yıllardır gizlenen risalesi Türkiye’de de ilk kez “Hz. Muhammed  ” adıyla yayımlanıyor. Tolstoy, bu risalesini 1909 yılında neşrediyor. Ancak komünizmin baskı yıllarında kitap Rus ve Müslüman halkları etkilememesi için devlet tarafından bilinçli bir politikayla gözlerden uzak tutulmuş.

Sovyetler’in yıkılması ile 1990 yılında eser “Hz. Muhammed  ’in Kuran’a Girmemiş Hadisleri” adıyla Rusça yeniden yayımlanıyor. Karakutu Yayınları tarafından Türkiye’de okuyucuya sunulan kitabın editörü Azeri Prof. Telman Hurşidoğlu Aliyev, kitabın orijinal adını İslami terminolojiye göre teknik olarak hatalı buldukları için sadece “Hz.Muhammed  ” koymayı tercih ettiklerini belirtiyor. Tolstoy’un da orijinal baskılarda “hazreti” sıfatını bizzat kullanmış olması dikkat çekici.

Tolstoy’u bu kitabı yazmaya yönelten olay 1908 yılında Hindistanlı alim Abdullah El Sühreverdi’nin “Hz. Muhammed  ’in Hadisleri” kitabını okuması oluyor. Kitaptan oldukça etkilenen Tolstoy, seçtiği hadislerle hemen bir kitapçık oluşturuyor. Tolstoy daha çok, Allah inancı, fakirlik, eşitlik, ölüm ve iyi insan olma gibi konuları içeren hadisleri toparlamış. “Hz. Muhammed  ” kitabının editörleri Tolstoy’un seçtiği hadislerin Kütüb-ü Sitte’de yer alanlarını da tek tek tespit etmişler. Tolstoy’un seçtiği hadislerden bazıları şöyle:


“Hakikat insanlar için ne kadar acı olsa da, hakikati söyleyin.”

“Hiç kimse öfkesini yutmaktan daha güzel bir içki içmemiştir.”

“Çok fazla yiyip içerek kendi kalbinize yüklenmeyin.”

“Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.”

“Ölüm bir köprüdür, dostu dosta kavuşturur.”

“İşçinin hakkını alnının teri kurumadan veriniz.” Yaşadığı dönemde de Rusya’da büyük saygınlığa sahip Tolstoy’un hadis kitapçığı yayınlaması önemli. Ancak tek başına buna dayanarak yazarın Müslüman olduğunu iddia etmek mümkün değil. Fakat “Hz.Muhammed  ” kitabı edebiyat dünyasında önemli tartışmalara sebep olacak, Tolstoy’un Müslüman olduğuna dair bilgi ve mektuplara da yer veriyor.

Prof. Aliyev, bir Arapla evlenip İslamı kabul etmiş Valeriya Porohova isimli Rus bir kadının anılarına yer veriyor. 11 yıl eşiyle Suudi Arabistan’da yaşayan bayan Porohova, Kur’an-ı Kerim’i Rusça’ya tercüme etmiş. Porohova, ünlü yazar Tolstoy’un son zamanlarında İslâm'ı kabul ettiğini ve bir Müslüman gibi toprağa verilmeyi vasiyet ettiğini iddia ediyor.

Tolstoy’un İslami usûllere göre defnedildiğini iddia eden Porohova, mezarının başında Hıristiyanlığın sembolü olan Haç’ın da yer almadığını belirtiyor.

Sovyet hükümetlerinin bu gerçeği uzun yıllar gizlemeye çalıştığını kaydeden Prof. Aliyev, Tolstoy’un Müslüman olduğunun öğrenilmesi halinde Rus halkında İslama yönelme akımının başlamasından korkulduğunu ileri sürüyor.

Kitap, Rus Yelena Vekilova’nın Tolstoy ile oğulları üzerine yaptığı çarpıcı mektuplaşmaya da yer veriyor. Rusya’da 1904’te çıkarılan ve çocukların herhangi bir sebepten dolayı ayrıldıkları ana-baba dinine dönmelerine izin veren düzenleme sonrası yaşanıyor bu mektuplaşmalar. Azeri kökenli general İbrahim Ağa ile evli olan Vekilova biri üniversitede, diğeri askeri okulda okuyan iki oğlunun babalarının dini İslâm’a meylettiğini, Rus ve Hıristiyan olarak kendisinin ne yapması gerektiğini soruyor ünlü Rus yazara.

Tolstoy’un bayan Vekilova’ya cevabi mektubu oldukça net.

“Muhammediliğe, Hıristiyan dininden daha fazla önem vermelerine gelince, ben bütün kalbimle buna katılıyorum. Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan mukayese edilmeyecek kadar üstündür.” satırlarıyla gençlerin tercihini destekliyor.

Tolstoy, mektubun devamında çok daha ilginç bir tespitte bulunuyor: “Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her Hıristiyan ve her bir insan şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği, tek Allah’ı ve O’nun peygamberini kabul ederdi.”

“Hz.Muhammed  ” kitabı Tolstoy’un ‘İtirafları’na yer veriyor. Söz konusu eseri Tolstoy, hasta olan erkek kardeşinin kendisinde uyandırdığı etkiyle kaleme alıyor. Tolstoy’un hayat hikâyesine de kısaca yer veren kitapta, araştırmacı ve edebiyatçılara belge özelliği taşıması için mektuplar ve hadislerin toplandığı risalenin Rusça orijinallerine de ek olarak yer veriliyor.

1828’de doğan Tolstoy, önce annesini, sonra babasını kaybetti. 9 yaşından itibaren halasının gözetiminde büyüdü. Asil ve zengin bir ailenin çocuğu olan Tolstoy, çocuk yaşında Fransızca ve Almanca öğrendi. 1844’te Kazan Üniversitesi’nde Doğu Dilleri üzerine eğitim görmeye başladığı halde, bohem yaşama olan düşkünlüğü ile bu eğitimi yarıda bıraktı.

19 yaşına geldiğinde ailesinden kalan servetin vârislerinden birisi olarak genç yaşında büyük bir servete kondu. 1851’de Kafkaslara askeri eğitim almaya gitti. İki yıl sonra Osmanlılara karşı savaşmak üzere cepheye katıldı. 1856’da ordudan ayrıldı. Çocukluk anılarını anlattığı ‘Çocukluk’u 1851’de henüz 23 yaşındayken kaleme almaya başladı.

Kafkas halklarının yaşamını ele aldığı ‘Hacı Murat’ ve ‘Kazaklar’ romanlarını 1852’de, Kırım Savaşı’nı anlattığı ‘Sivastopol Hikayeleri’ni 1855’te yayımladı. Ardından Fransa, İngiltere ve Belçika’ya seyahatler düzenledi. 1862’de evlendi. Ertesi yıl en önemli eserlerinden ‘Savaş ve Barış’ı yazmaya başladı, 6 yıl sonra 1869’da tamamladı.

1873’te bir diğer klasik eseri ‘Anna Karanina’yı kaleme almaya başladı ve 3 yılda bitirebildi. Bir diğer güçlü eseri ‘Diriliş’i yirmi yıl sonra yazmaya başladı ve 1899’da tamamladı. Ara dönemde ‘Din Nedir?’, ‘Ölüm Manifestosu’ ve ‘Üç Ölüm’ gibi insan, yaratıcı ve ölümü ana tema olarak ele aldığı hikâye ve romanları yazdı.

Tolstoy, 82 yaşında eşiyle yaşadığı geçimsizlik ve kavgalara kızarak çocukluğundan beri yaşadığı Yasnaya Polyana’daki evini terk etti. 20 Kasım 1910’da Odesa-İstanbul üzerinden Bulgaristan’a gitmeye çalışırken zatürreeye yakalandı ve Astapova’da metruk bir tren garında hayata veda etti. Vasiyeti sebebiyle Yasnaya Polyana’daki çiftliğinin sessiz ve gölgeli bir yerine gömüldü.

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/unlu-rus-yazar-tolstoyun-gozuyle-hz-muhammed-as-t6361.0.html"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Aslında hayatını bir gazetede okumuştum, yeni okumuş gibi titredim...Sonunu şöyle yazıyordu; islamı seçmek için İstanbul yollarına düşüyor ve soğuktan ölüyor, yani müslüman olamadan ölüyor...Ama her şeyin doğrusunu Allah bilir...Vesselam!... X:03Çevrimdışı Sofi_Bu.Rock

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 568
 • Konu: 47
 • Derviş: 647
 • Teşekkür: 3
Kurban bu kitap bizde mevcud ama pek sağlam olmadığı söylendi ufak bi uyarı olsun inş. aklınızda bulunsun...  :X001


"Gamına gamlanıp olma mahzun,
Demine demlenip olma mağrur.
Ne dem bâki, ne gam bâki, ya hû!"

(Yavuz Sultan Selim)

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.728
 • Konu: 1190
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214
Kurban bu kitap bizde mevcud ama pek sağlam olmadığı söylendi ufak bi uyarı olsun inş. aklınızda bulunsun...  :X001

Burada kitabı okumamız için tavsiye yazısı yok kurban, sadece tanınmış edebiyaçının İslam dini ile görüşeri dile getiriliyor hepsi bu.


"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı Münhâsır

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 303
 • Konu: 5
 • Derviş: 1386
 • Teşekkür: 0
Aslında hayatını bir gazetede okumuştum, yeni okumuş gibi titredim...Sonunu şöyle yazıyordu; islamı seçmek için İstanbul yollarına düşüyor ve soğuktan ölüyor, yani müslüman olamadan ölüyor...Ama her şeyin doğrusunu Allah bilir...Vesselam!... X:03

Allah (c.c) râzı olsun...
Mü'min olabilmek için , Müslümanlığı yaşamaya çalışan kaç kişi tanıyorsunuz ???
Ameller , niyetlere göredir...
YAPILMAMIŞ , YAPILAMAMIŞ OLSALAR DAHİ HALİS NİYET GEÇERLİDİR !!!
Bu konuda birçok kıssa okuduğunuza inanıyoruz...
Hatırlamanız anlamında açıklamaya çalıştık İnşeallah...
Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Aslında hayatını bir gazetede okumuştum, yeni okumuş gibi titredim...Sonunu şöyle yazıyordu; islamı seçmek için İstanbul yollarına düşüyor ve soğuktan ölüyor, yani müslüman olamadan ölüyor...Ama her şeyin doğrusunu Allah bilir...Vesselam!... X:03
Okuduğunuz yazı Tolstoy un "içimizdeki şeytan" adlı kitabındada bulunmaktadır. Aynı kitaptan bir alıntı yazalım.
Bir zamanlar bir iyi, birde kötü büyücü varmış. İyi büyücü, bir insanı, kötü büyücünün şerrrinden kurtarmak için, onu buğday tanesine çevirmiş.
Kötü büyücü birden bir horoz olup, tam taneyi yutacakmış ki,
iyi büyücü tanenin üzerine bir şinlik buğday dökmüş
Böylece kötü büyücü aradığı taneyi bulammamış. " İşte hristiyanlarda Allah ın  kitabı olan İncil i bu hale getirdiler
Allah ın kitabının yanı sıra 49 kitabı kutsal tanıyarak hak ve batılı birbirine karıştırdılar...
Çevrimdışı Kusva

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.083
 • Konu: 379
 • Derviş: 244
 • Teşekkür: 8

Çevrimdışı burbinos

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 196
 • Konu: 5
 • Derviş: 9880
 • Teşekkür: 0
  • Sayfamızdır inşallah !
tolstoy un bu yaşamını okuyunca aklıma ebu talip geldi ...  :X06


Yorulmadan mal kazanılmayacağı gibi , sabredilmeden de cennet kazanılmaz . ( kuds-i hadis )


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Ayak Bir Sanat Eseridir Hayatın Hatırını Kırmak ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.051 saniyede oluşturulmuştur


Ünlü Rus yazar Tolstoy’un Gözüyle HZ. Muhammed (A.S)Güncelleme Tarihi: 05/06/20, 02:44 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim