Yeni Bir Notebook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.. - Bilgisayar İnternet Sorunları
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.132 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.924 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22990 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Yeni Bir Notebook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.. , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2064 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Yeni Bir Notebook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.. }   Okunma sayısı 2064 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Uzun bir aradan sonra,işiniz gereği,okul durumu ya da evdeki kablo karmaşısını(!) engellemek için bir notebook almaya karar verdiniz.Ancak nasıl bir Notebook? İnternette birkaç Notebook modeline baktınız hoşunuza da gitti.Tam almaya karar verecekken bir arkadaşınız "O medelin ekranında problem var" dedi.Bütün hevesiniz kaçtı. Tekrar internet başına geçtiniz ve bu sefer başka bir model buldunuz..Hemen kullanıcı görüşlerini okdunuz ekranı çok iyi olduğunu söyleyen bir yazı gördünüz tamam bu sefer alıyorum dediniz ama başka bir yorumda Pilinin çok az gittiğini diğer bir yorumda tuş takımının çok kullanışsız olduğunu.. gördünüz.Hevesiniz kursağınızda kaldı yine..

Tüm bunlar yeni bir Notebook alırken olası karşılaşabileceğiniz bir durumdur.Eğer yeni bir Notebook almayı düşünüyorsanız bana sorarsanız kesinlikle reklamlardan etkilenmeyin.Reklamlarda reklamı yapılan Notebook'lar fiyat olarak kesinlikle son derece cezbecidir ama fiyata kanıp o Notebook'u alırsanız beklediğiniz performansı alamayabilir,hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Peki Alacağımız Notebook'u neye göre seçmeliyiz?
İlk önce bir Notebook almaya karar verdiğinizde kendinize şu soruyu sormalısınız? "Ben Bu notebook 'u en çok hangi ne için kullanacağım?"

Eğer İşiniz için alacaksanız ve bir mimar olduğunuzu düşünürsek, işiniz için kullanacağınız programlar son derece yüksek performans gerektiren bir Notebook olmalıdır.İşlemci,ram,ekrantı seçimlerinize çok dikkat etmelisiniz.Mümkün olduğunca iyisini seçmelisiniz..
Eğer çok seyahat eden bir iş adamıysanız sizin için kullanacağınız programın donanımsal yeterliliği yanında ekran boyutu,ağırlığı ve pil ömrü extra dikkat etmeniz gerektiren hususlar olacaktır..
Eğer sıradan bir ev kullanıcısıysanız;Film seyretmek,oyun oynamak için kullanmayı düşünüyorsanız Donanımsal özellikleri yanında ekran boyutunu olabildiğince büyük seçmelisiniz..Kısaca ne tip bir kullanıcı olabileceğiniz hakkında örnek verdikten sonra şimdi alacağımız notebook ta ki Donanımsal özellikleregeçebiliriz


İŞLEMCİ SEÇERKEN...

İşlemci kuşkuşuz notebooklarda en önemli parçalardan biridir.Eğer bilgisayarınızda yüksek bir performans almayı hedefliyorsanız bu konuda biraz cömert davranmak zorundasınız..
Bilinen en iyi firma İntel ve AMD dir.İntel'in Core2 Duo veya AMD'nin Dual Core işlemcileri sizin istediğiniz performansı almanızda fazlasıyla yeterli olacaktır.Ayrıca bu işlemciler sadece performans için değil düşük enerji tüketimleri sayesinde de Notebookların pil ömrünü uzatacak ve daha az ısınmasını sağlayacaktır.Tavsiyem en 2.0 Ghz ve üzeri bir işlemci seçmenizdir..


GELELİM RAM SEÇİMİNE..

Reklamlarda gördüğünüz sizi çeken Notebook'ların çoğu 1 GB'lık bir Ram sunmaktadır.İlk bakışta 1GB size yeter gibi gözükebilir ancak sisteminize Windows Vista kurmayı ve birkaç uygulamayı aynı anda çalıştırmayı (müzik,photoshop vs) planlıyorsanız burada 1 gb size yetmeyebilir.Benim tavsiyem alacağınız Notebook'ta 2 gb gibi bir ram olmasıdır..
Şunuda Not olarak belirtmek isterim bir bilgisayar dükkanına gidip 2 GB ram istediğinizde sizin bu konudaki düşüncelerinizi değiştirmeye çalışacaklardır.Unutmayın ki yükleyeceğiniz herhangi bir yeni oyun bile en az 1 GB oyun istiyor.Okadar para verip yeni aldığınız bu Notebook'ta herhangi bir oyunun raminizden dolayı açılmaması, oynamayacak olacak olsanız bile psikilolojik açıdan moralinizi bozacaktır.En az 2 GB kriteriniz olmalı..

EKRAN KARTI SEÇELİM...
Birçok kullanıcı, özellikle görüntü kriterleri arasındaysa, daha önceki kötü ününden(!) midir bilinmez Notebook'tan uzaklaşmıştır.Artık günümüzde çok daha iyi görüntü performansı alabileceğiniz notebook'lar piyasada bulunmaktadır..Ama bu konuda dikkat etmek gerekir ki alacağınız ucuz Notebook'lar sizi görüntü olarak tatmin etmeyecektir..
Özellikle Vista da ki Aero 3D arayüzü,çizim programları ve oyunlarda ekran kartınızın kötü performansından dolayı canınız sıkılabilir..
Ekran kartı seçerken en az kriter bana göre 256 Mb olmalıdır.Eğer oyun vs güçlü bir ekran kartına gereksinimiz varsa 512 MB tavsiye ederim.Yine görüntü olarak ATI ve NVDIA firmaları birbiri ile yarış içerisindedir..

NOT:Ekran kartları ile ilgili bir yazı da hazırlamak istiyorum fırsat bulduğumda oradaki yazımdan sonrada kendiniz için uygun olanını seçebilirsiniz..

HARD DİSK SEÇELİM...
Hard disk seçimi tamamen sizin Notebook'un nasıl ve ne amaçla kullanacağınızla alakalıdır.Eğer Film,müzik,oyun arşivi yapmayı planlıyorsanız olabildiğince yüksek HDD seçmelisiniz.Ortalama olarak 120 GB lık bir HDD bana göre işinizi görecektir.200 GB olarak satılan Notebook'larda bulunmaktadır.Söylediğim gibi buna siz karar vereceksiniz.
Ufak bir not ve size fikir olması bakımından yeni tip oyunlar 4 GB, bir film (filmin süresi ve kalitesine göre değişmekle beraber) 1 GB yer kaplar

KAÇ İNÇ EKRAN ALMALISINIZ?

Ekran seçimi şühesiz sizin için önemli bir diğer kriter olmalıdır.Eğer sürekli seyahat sırasında kullanmayı düşünüyarsanız olabildiğince düşük bir ekran boyutlu seçmelisiniz 12' idealdir.Hem kullandığınız alan hem taşıma kolaylığı hem de pil süresi düşünüldüğünde küçük boyutlu bir Notebook sizin için ideal olacaktır..
Eğer yok ben seyehat etmiyorum masa üstümde öylece duracak film,oyun vs seyredeceğim diyorsanız o zaman 17' ve üzerine ekran tiplerine bakmalısınız..
Eğer ben çok fazla seyahat etmem ancak gerektiğinde de taşıyabileyim diyorsanız 15' lik ekranlar tam sizin içindir.Ekranınız kaç inç olursa olsun dikkat etmeniz gereken çözünürlük değerleri olmalıdır.Aynı inç ekranları karşılaştırırken çözünürlük değerlerini göz ardı etmeyin..

EKRAN NEKADAR TATMİN EDİCİ?
Unutmayın ki siz bir masaüstü bilgisayar almıyorsunuz o yüzden Notebook'un ekranı demek sizin için çok şey demektir.Bu nedenle alacağınız üründe ekran parlaklığını,netlik ve renk kalitesine çok dikkat edin.Bunun için bizzat gidip kendiniz seçin hatta ekran farkını daha iyi anlayabilmek için karşılaştırmalar yapın..
Ekran seçiminizde yapabileceğiniz birkaç ufak test vardır;
Almayı düşündüğünüz Notebook'ta farklı ışık seviyelerinde ve farklı görüntü açılarından ürününün görüntü kalitesini gözlemlemeye çalışın.Belirli bir parlama olacaktır elbet ama olabildiğince en dar açıdan görebildiğiniz max alan sizin için kriter olmalıdır.
Parlaklık ayarı içinse ;ekran parlaklık ayarını en düşük ve en yüksek ayarlara getirin,bu parlaklık ayarlarını sizi nekadar tatmin ettiğine dikkar edin..

PORT,WİRELESS,BLUETOOTH VAR MI?

Alacağınız Notebook'ta dikkat edeceğiniz diğer özellikler
Port sayısı;Eğer Notebook'unuza birden fazla donanım bağlayacaksanız (webcam,yazıcı,tarayıcı,usb bellek..) ve aldığınız Notebook'ta sadece 1 tane usb girişi varsa bu sizin için hoş olmasa gerek.O yüzden alırken port girişlerine ve kaç tane olduğuna dikka edin..
Bluetooth;Bluetooth artık tamamen hayatımızın içine girmiştir.Birçok Notebook'ta vardır ama piyasaya sürülen bazı Notebook'larda bulunamayabiliyor.Düşünün cep telefonunuzdan çektiğinizi görüntüleri yeni aldığınız notebok'a bluetooth yoluyla aktarmak istiyorsanız birde bakıyorsanız bluetooth yok 
Wireless;Notebook'larda artık wireless olmazsa olmazlardan(ben bunu daha önce kullanmıştım sanıyorum ) Ama aynı Bluetooth'ta olduğu gibi bazı laptoplarda bu özellikte bulunmayabiliyor.Kablosuz iletişim deyince şüphesiz aklımıza ilk olarak Notebook geliyor ve düşünün yeni aldığınız Notebook'unuz ile dışarı çıkmışsınız oturmuşsunuz bedava wireless olan bir cafe'ye birde çay söylemişsiniz şöyle en keyiflisinden .Notebook'unuzu açıyorsunuz ve anlıyorsunuz ki yeni aldığınız Notebook'ta wireless yok . İşte o zaman şok olmamak için wireless olup olmadığına dikkat edin.Broşürlerde 802.11g/n adaptörü olarak geçer..

TUŞTAKIMI VE TOUCH PAD
Alacağınız Notebook'ta en çok kullanacağınız iki şey.Klavye ve Mouse'u.Eğer dışarıdan Mouse bağlamayı düşünmüyorsanız Touchpad'i iyi inceleyin.Kullanım rahatlıyla ve tuş takımına olan uzaklığına bakın.
Aynı şekilde de klavye tuş takımıda son derece önemlidir.Tuş yerleri,tuşların kalitesi (plastik ya da metal oluşu),hassasiyeti sizin kriterlerinizi oluşturmaktadır..

PİL ÖMRÜ NEKADAR?
En can alıcı nokta Pil ömrüdür.Özellikle seyahat yapan kullanıcılar tam seyahat ortalarında pilleri bittiği için sürprizle karşılaşabilirler..O yüzden pil ömür sürelerine dikkat edin.Yoksa yedek pil almak zorunda kalabilirsiniz..
alıntı:SametCan
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/yeni-bir-notebook-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-t5110.0.html
Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.731
 • Konu: 1191
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214
Mecbur değilseniz almayın, hiç tavsiye etmiyorum.
İşiniz için gerekliyse birşey diyemem, o zaman bu başlığı iyi okuyun.
Paylaşım için teşekkür ediyoruz.. :X06 X:33X"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

merhabalar,yeni üye oldum. Farkında mısınız ?... ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.049 saniyede oluşturulmuştur


Yeni Bir Notebook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.. Güncelleme Tarihi: 13/08/20, 18:04 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim