Dervişler Mekanı

DERVİŞLER MEKANI => Gül Bahçesi => Konuyu başlatan: ÖmerZ - 13/12/20, 19:03

Başlık: Himmet hikmete uygun gerçekleşir
Gönderen: ÖmerZ - 13/12/20, 19:03
Arifler Allah Teâlâ’nın hikmetine aşıktır. İşlerin zahirine değil sonucuna bakarlar. Onlar kendileri ve talebeleri için hep Allah’a yaklaştıracak sebepler ararlar.

Kulun Allah Teâlâ’ya yaklaşması, kalbin teslimiyetine ve nefsin terbiye edilmesine bağlıdır. Bu terbiye bazen sıhhat ile bazen de hastalık ile olur. Bazı kalp hastalıklarının tedavisi fakirlik, yalnızlık ve çaresizliktir.

Kalp katılığı ve gafletin giderilmesi için bazen acı tedbirler gerekir. Mürid bunları bilmez. O her sıkıntıya düştüğünde ondan kurtulmak için mürşidinden yardım, himmet ve dua ister.

Ama mürşid, feraset nuru ve ilahi bir ilimle o sıkıntının, müridin derdine derman olduğunu görür. Ve onu Allah’a yaklaştırdığını bilir. Kısaca kendisine ‘Dua ederiz’ diyebilir.

Mürid de o derdinin hemen bitivereceğini düşünür. Oysa mürşid-i kâmil, Allah Teâlâ’dan o sıkıntının devamını istemektedir! Çünkü müriddeki gafletin ilacı o sıkıntının içinde saklı olabilir.

Hastaya ilacını içirmemek dostluk değil düşmanlık olur. Mürşid sevdiği kimseye bu düşmanlığı yapmaz. Mürşid müridin keyfine değil, işin gerçeğine bakar. Manevi tedavi neyi gerektiriyorsa onu yapar.